20:01 / E Martë, 26 Janar 2021 / A K

Brazili ua ndalon hyrjen vizitorëve nga ..

Brazili ka ndaluar hyrjen për vizitorët nga Afrika e Jugut për të ndaluar përhapjen e një varianti të ri të koronavirusit nga vendi, sipas gazetës së qeverisë federale, raporton Reuters.

Ndalimi i vizitorëve të Afrikës së Jugut është përveç një ndalimi paraprak të hyrjes për njerëzit që vijnë nga MB, e cila gjithashtu ka parë një variant të ri.

Brazili, shtëpia e pandemisë së dytë më vdekjeprurëse në botë të koronavirusit, gjithashtu ka variantin e vet të ri nga veriu i vendit, për të cilin studiuesit besojnë se është më i transmetueshëm, transmeton IndeksOnline.

“Fluturimet ndërkombëtare në Brazil me origjinë ose kalojnë përmes Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut dhe Republikën e Afrikës së Jugut janë të ndaluara mbi një bazë të përkohshme,” tha gazeta. Masa vlen për këdo që ka qenë në cilindo vend “në 14 ditët e fundit”.

Ata që nuk arrijnë të përmbushin mund të përballen me arrestim, riatdhesim, dëbim ose t’u refuzohet kërkesa e azilit./IndeksOnline/