16:49 / E Hënë, 30 Nëntor 2020 / A. A

Cavani kërkon publikisht falje për përdorimin e gjuhës raciste

Sulmuesi i Manchester United, Edinson Cavani ka kërkuar falje për njerëzit që janë ndjerë të ofenduar nga një mezash në Instagram.

Uruguajani e falënderoj një shok të tij duke përdorur fjalën “negrito”, që ka kuptimin i zi por në gjuhën spanjolle, Cavani pretendon që nuk e ka atë kuptim.

“Qëllimi i mesazhit tim ishte të falënderoja një mik. Gjëja e fundit që do të bëja është ta ofendoja dikë. Sinqerisht, dua të kërkojë falje. Unë jam kundër racizmit” shkruan Cavani.

Federata e Futbollit të Anglisë është duke u marrë me rastin dhe ka mundësi që Cavani të dënohet me 3 ndeshje suspendim nga komisioni disiplinor.

/Indeksonline/