10:30 / E Diele, 21 Korrik 2019 / indeksADMonline

Çfarë duhet të dini rreth zgjimit me ankth?

Ka shumë shkaqe që një person të zgjohet me ankth, duke përfshirë stresin nga puna, shkolla, apo çështjet e marrëdhënieve.

Megjithëse është e zakonshme të zgjoheni duke u shqetësuar kohë pas kohe, nëse një person e përjeton atë shpesh, ata mund të kenë çrregullime të përgjithshme ankthi.

Çrregullimi i përgjithësuar i ankthit (GAD) është një gjendje që shkakton shqetësim të pakontrollueshëm dhe të tepruar që ndikon në jetën e përditshme të një personi. GAD mund të shkaktojë që një person të zgjohet për shkak të ankthit ose të ketë vështirësi në rënie ose duke qëndruar në gjumë, transmeton Indeksonline.

Simptomat e zakonshme të GAD janë: nervozizëm apo shqetësim, i vështirë për t’u përqendruar, lodhje dhe sulme të shpeshta.

GAD dhe çrregullime të tjera ankthi mund të zhvillohen me kalimin e kohës.

Shkaktarët e mundshëm për ankthin e mëngjesit përfshijnë:

-Stresi në punë, shtëpi apo shkollë

-Përdorimi i substancave ose alkoolit

-Problemet e marrëdhënieve

-Ngjarjet e jetës

-Çështjet financiare

-Çështjet e shëndetit fizik

-Çrregullime të tjera të shëndetit mendor

Nëse keni këto probleme atëherë duhet të vizitoni mjekun, psikiatrin apo një psikolog që diagnostikon ankthin./Indeksonline/