22:46 / E Enjte, 10 Qershor 2021 / M. M

Çfarë i bën flokët me yndyrë dhe si ta trajtoni këtë problem

Shumë faktorë mund të ndikojnë në prodhimin e sebumit në lëkurën tuaj të kokës. Më poshtë abcneës.al do t’ju tregojë shkaqet më të zakonshme që çojnë në rritjen e yndyrës në flokët tuaj, si dhe mënyrat për ta trajtuar atë.

  1. Përdorimi i shpeshtë i shampoos

Përdorimi i shpeshtë i shampoos heq nga koka vajrat natyralë dhe nga ana tjetër gjëndrat dhjamore shkaktojnë një reagim mbrojtës që i bën ata të prodhojnë më shumë vaj në pak kohë. Kujdesuni që të zgjidhni shampo pa sulfate.

  1. Stresi

Stresi është një nga faktorët më të mëdha që shkaktojnë probleme të ndryshme të lëkurës të tilla si puçrra fytyre, lëkurë e thatë dhe plakjen e parakohshme. Po ashtu shkaktoj yndyrë në flokë. Folikulat e vajit në kokën tuaj janë mjaft të ngjashme me ato të qafës, shpinës dhe gjoksit tuaj. Kështu, stresi mund të rrisë prodhimin e vajit në lëkurën tuaj të kokës.

  1. Lloji i flokut

Flokët e drejtë dhe paksa të valëzuar janë më të prirur për të qenë të ybdyrshme, pasi vaji e ka më të lehtë për të kaluar n ga rrënja në oshtë në fije. Nga ana tjetër, sasia e sebumit të prodhuar nga skalpi juaj ndryshon nga personi në person.

Si të trajtoni yndrën në flokë

Përdoni më pak shampoo për të zvogëlojë në mënyrë efektive sasinë e sebumit të prodhuar në afat të gjatë. Do të ketë një periudhë gjatë së cilës skalpi juaj do të duket mjaft i yndyrshëm, por ekspertët thonë se kjo periudhë mund të jetë rreth një muaj.

Përveç kësaj, jastëkët e mëndafshit lejojnë që flokët tuaj të rrëshqasin më lehtë, duke parandaluar fërkimet, që përkthehet në tërheqje, thyerje dhe ngatërrim më pak. Pëlhura të tilla si sateni ndihmojnë në ruajtjen e vajrave natyralë të flokëve.

Në fund, përdorni produkte natyrale siç është pema e çajit që heq vajin nga flokët ose përpiquni t’i shpëlani me uthull molle, e cila do të rikthejë nivelet e pH dhe do të ndihmojë në menaxhimin e prodhimit të vajit.