13:58 / E Diele, 23 Janar 2022 / Medina Shala

Çfarë na shpëton nga ftohja? Ekspertët u përgjigjen 6 pyetjeve me të shpeshta, nga hudhra tek vitaminat

A ndihmojnë supa e pulës dhe hudhra me ftohjet? A do të ftohemi nëse dalim në të ftohtë? Dy shkencëtarë u përgjigjen gjashtë pikëpamjeve të zakonshme mbi të ftohtin dhe citojnë të dhëna të disponueshme.

Ndërsa kthehemi gradualisht në nivelet e kontakteve sociale përpara bllokimit nga covid, ftohjet fillojnë të bëhen më të shpeshta. Pra, duke u përpjekur të shmangim një infeksion tjetër që mund të rëndojë shëndetin tonë këtë dimër, është e mundur të drejtohemi drejt zgjidhjeve që mund të na ndihmojnë vërtet.

Dr. Duane Mellor i Shkollës së Mjekësisë të Universitetit Aston dhe Dr. James Broun, profesor i asociuar i Biologjisë dhe Shkencave Biomjekësore në të njëjtin Universitet, i përgjigjet një botimi të lidhur në The Conversation mbi teoritë e ndryshme.

1. A rrezikoj të ftohem nëse dal në të ftohtë?

Ftohjet janë më të zakonshme në dimër dhe si infeksionet e tjera të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, zakonisht shkaktohen nga një virus. Pjesërisht, teoria se nëse dilni në ambient të ftohtë mund të ftoheni është e vërtetë, pasi ndryshimet në temperaturë ndryshojnë strukturën e laringut dhe trakesë, duke e bërë më të lehtë për viruset që të pushtojnë qelizat. Megjithatë, arsyeja kryesore e të ftohtit të zakonshëm në dimër është se kalojmë më shumë kohë në ambiente të mbyllura dhe në një distancë më të afërt me njerëzit e tjerë, pra mjedisi ideal për transmetimin e viruseve.

2. A e ndihmon hudhra hundën?

Një trend i ri në rrjetet sociale janë videot në të cilat përdoruesit vendosin hudhër në hundë, duke pretenduar se ajo funksionon si dekongestant. Në fakt, duke vendosur çdo gjë në hundë, ne bllokojmë rrjedhën e mukusit. Prandaj, kur e heqim, rrjedha fillon përsëri dhe mukoza kalon normalisht nëpër hundë. Mukusi jo vetëm që bllokon dhe largon patogjenët si viruset, por gjithashtu përmban antitrupa dhe redukton sasinë e viruseve që transmetohen dhe përhapen. Përveç kësaj, hudhra përmban një sërë përbërjesh që mund të irritojnë hundën, kështu që vendosja e saj atje nuk është një ide e mirë.

3. A mund të parandalojnë ftohjet mjetet shtëpiake?

Ilaçe të ndryshme bimore konsiderohen për të parandaluar ftohjen ose për të përshpejtuar shërimin prej saj. Në raste të tilla shpesh përmendet echinacea, një familje bimësh e Amerikës së Veriut. Testet kanë treguar se echinacea ka efekt mbrojtës, por të dhënat nuk tregojnë një ulje statistikisht domethënëse në nivelet e sëmundjes. Shafrani i Indisë konsiderohet gjithashtu një ilaç parandalues, por edhe në këtë rast provat për efektivitetin e tij nuk janë të forta.

4. A ndihmon vitamina C?

Shkencëtari fitues i çmimit Nobel, Linus Pauling, ka sugjeruar se doza të larta të vitaminës C mund të jenë një trajtim efektiv për shumë infeksione virale. Megjithatë, një rishikim nga Cochrane, një sistem shumë i fuqishëm me të cilin studiuesit vlerësojnë të dhënat, zbuloi se vitamina C nuk parandalon ftohjet, por te disa njerëz mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e tyre. Meqenëse suplementet e vitaminës C në një sasi prej rreth 200 mg në ditë konsiderohen me rrezik të ulët, disa sugjerojnë se kjo është një strategji e mirë për të reduktuar efektet e ftohjes së zakonshme.

5. A e parandalon vitamina D ftohjet?

Përdorimi i vitaminës D është zhvendosur nga një vitaminë dielli e lidhur me shëndetin e kockave dhe tani është e lidhur me një rrezik të reduktuar të çdo gjendjeje shëndetësore, nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti te viruset. Prandaj, ka pasur një interes të fortë për vitaminën D si një mënyrë për të luftuar gripin, ftohjen e zakonshme dhe, së fundmi, koronavirusin .
Eksperimentet laboratorike tregojnë se vitamina D është e rëndësishme për mbështetjen e sistemit imunitar dhe rrjedhimisht për trajtimin e infeksioneve virale. Problemi është se shumë njerëz kanë nivele të pamjaftueshme të vitaminës D. Ekspozimi në diell i lejon trupit të prodhojë vitaminën, e cila, megjithatë, ndodh në një masë shumë më të vogël në dimër. Prandaj, marrja e suplementeve të vitaminës D në dimër mund të jetë e dobishme dhe ndoshta të ndihmojë në parandalimin e një ftohjeje të mundshme.

6. Sa përfiton supa e pulës?

Supa e pulës është përdorur për shumë vite për të trajtuar ftohjet dhe, si mjalti, mund të ketë disa përfitime në menaxhimin e simptomave. Megjithatë, shanset për një efekt serioz në parandalimin e infeksionit janë të pakta. Uji i supës ndihmon në hidratimin, gjë që shpesh është problem për pacientët që kanë të ftohtë. Ashtu si shumica e pijeve të nxehta, ajo ndihmon në lehtësimin e sinuseve të dhimbshme. Ka studime që shqyrtojnë efektin e supës në qelizat e sistemit imunitar, por të dhënat që kanë dalë nuk arrijnë në asnjë përfundim.

Si përfundim, nuk ka kura të mrekullueshme për të ftohtin e zakonshëm. Disa nga sugjerimet mund të ndihmojnë vërtet dhe në përgjithësi të mos jenë të dëmshme, të tilla si marrja e mjaftueshëm e vitaminave C dhe D. Megjithatë, ka të tjera që definitivisht nuk ia vlen t’i provoni dhe mund të rezultojnë të jenë të rrezikshme, si p.sh. hudhra në hundë. Gjëja më e mirë për të bërë, megjithatë, është të pushoni mjaftueshëm dhe të pini lëngje të mjaftueshme për të qëndruar të hidratuar.