15:15 / E Shtunë, 03 Shkurt 2018 / indeksADMonline

Çfarë vjen pas vdekjes? Tregojnë njerëzit që u kthyen nga të vdekurit, zbulojnë se çfarë panë andej!

Është pyetje mjaft e vjetër, por dhe disa njerëz mund të përgjigjen se “çfarë ndodh pasi të vdesim?”

Vdekja është një nga misteret e fundit, duke mbetur kryesisht e panjohur – pavarësisht nga përparimet e mëdha shkencore.

Sa për atë që është si të vdesësh, ka teori popullore rreth dritave të bardha dhe të shohësh jetën tënde në mënyrë kinematike para syve.

E vetmja pasqyrë që kemi janë llogaritë e njerëzve që kanë qenë të vdekur nga mjekët, pastaj janë ringjallur, disa prej të cilëve kanë dërguar përgjigje se “çfarë është vdekja?”.

Mirror shkruan se personi i cili iu nënshtrua një operacioni kishte shfaqur komplikime duke shkaktuar që ai të jetë i vdekur për disa minuta, transmeton Indeksonline.

“U zgjova në atë që dukej si hapësirë, por nuk kishte asnjë yll apo dritë. Nuk ishte askush, kështu që të flisja, isha vetëm aty. Nuk kishte zjarr, nxehtë apo e ftohtë, e uritur apo e lodhur – vetëm një ndjenjë e qetë neutrale. E dija se kishte dritë dhe dashuri diku aty pranë, por nuk kisha asnjë thirrje apo nevojë të shkoj në të menjëherë. Më shumë se unë isha duke lëvizur nëpër një libër dhe copëzat qëndronin këtu dhe atje. Çfarëdo qoftë ajo, ajo ndryshoi mendimet e mia në disa gjëra. Kam frikë të vdes, por nuk shqetësohem për atë që ndodh pas kësaj”, ka rrëfyer rastin e tij ky ish i vdekur.

I koduar me emrin Schneidah7, u hodh nga motoçikleta e tij ndërsa ishte duke udhëtuar në 50 mph dhe ishte i vdekur klinikisht kur u dërgua në spital.

Teksa rrinte në rrugë para se të vinte ambulanta, ai kujtoi dikë që e njihte duke e inkurajuar.

“Mbaj mend vetëm të jem në trotuar dhe gjërat ngadalë po zihen dhe heshtin. Arsyeja e vetme për të cilën nuk u futa ishte për shkak të një momenti të çuditshëm ku dëgjova dikë duke bërtitur,Ejani ta zgjojmë,  djalosh çohu, çohu. Kur i hapja sytë, pashë vëllain tim që rrinim në këmbë në trotuar. Kjo ishte e çuditshme, sepse vëllai im vdiq nga një mbidozë disa vjet më parë. E vetmja gjë tjetër që mbaj mend është ai duke hedhur shikimin në orën e tij dhe duke thënë diçka si ‘Ata do të jenë këtu së shpejti’ dhe pastaj u largua. Dua që të jap më shumë detaje, por sinqerisht nuk mbaj mend shumë nga incidenti dhe ende kam probleme me kujtesën time si rezultat i aksidentit”, ka thënë ky njeri./Indeksonline/

Temat: