19:04 / E Enjte, 22 Gusht 2019 / indeksADMonline

Cigaret elektronike janë të dëmshme për mushkëritë aq sa cigaret tradicionale

Megjithëse dikur besohej se ndihmonte konsumatorët të linin duhanin, hulumtimet e fundit sugjerojnë se cigaret elektronike mund të dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm dhe mirëqenien e konsumatorëve në të njëjtën mënyrë siç bëjnë cigaret tradicionale.

Një studim i ri i kryer nga studiues të Universitetit të Karolinës Shëndetësore, të Karolinës së Veriu, zbuloi se emfizema është po aq e mundshme tek duhanpirësit e cigareve elektronike, siç është tek duhanpirësit e cigareve tradicionale, transmeton Indeksonline.

Gjetjet treguan se tymi i cigareve elektronike dhe tymi i cigareve tradicionale prekën mushkëritë në të njëjtën mënyrë, gjë që sugjeron që rreziku është i njejtë./Indeksonline/