19:21 / E Premte, 03 Gusht 2018

Delawie jep këtë deklaratë rreth draft-statutit të Asociacionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Prishtinë, Greg Delawie ka theksuar se është i lumtur me deklaratën e Bashkimit Evropian (BE) se drafti i statutit të Asociacionit të Komunave Serbe (ASM) do të diskutohet në takimin e radhës në Bruksel.

Ai këto komente i bëri në profilin e tij në Twitter.

“Unë mendoj se kjo duhet të na ndihmojë të gjithëve të pushojmë dhe ta shijojmë një fundjavë të këndshme”, ka shkruar Delawie.

Ndryshe, pritet që dorëzimi i draftit të parë të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe të bëhet më 4 gusht (e shtunë), kur ekipi menaxhues i formuar për këtë çështje, pritet ta dërgojë atë në Bruksel.

Mos i humb