14:26 / E Premte, 09 Nëntor 2018

Dënohet me 7 vite burg personi që dërgoi bombë me Bitcoin

Një burrë suedez është dënuar për vrasje në tentativë, pasi dërgoi letra të shumta kërcënuese për politikanët lokalë dhe dërgoi një pajisje bombë në një Bitcoin. Gjykata e Rrethit të Stokholmit ka dënuar Michael Salonen 43-vjeçar me shtatë vjet burg.

Salonen supozohet se i dërgoi një pajisje bombash me bombë një ndërmjetësi me një bitcoin.

Paketa e rrezikshme u dërgua nëpërmjet një firme të kontabilitetit ku u hap, por për fat të mirë nuk shpërtheu.

Përveç pajisjes shpërthyese, krimineli po ashtu dërgoi një letër (të mbushur me pluhur të bardhë) kryeministrit Stefan Lofven.

Zarfi, e cila përfshinte një shënim që lexonte “do të vdisni së shpejti”, u kap në Ministrinë e Jashtme në Stokholm në gushtin e kaluar.

Në maj, Salonen u arrestua në aeroportin ndërkombëtar të Stokholmit pas mbërritjes nga Tajlanda./Indeksonline/

Temat: