10:42 / E Martë, 29 Tetor 2019 / indeksADMonline

Doni një lëkurë rrezatuese? Ndiq këta hapa të thjeshtë!

Muajt ​​e vjeshtës janë të njohur për motin e bukur që karakterizohet me diell të bollshëm shoqëruar me temperatura të ftohta dhe të freskëta.

Ju mund të mendoni se lëkura juaj natyrisht do të rrezatojë bukuri dhe shëndet në këto kushte të mrekullueshme, por realiteti është që moti i vjeshtës mund të jetë i vështirë në lëkurën tuaj.

Në fund të fundit, ajri mund të jetë më i thatë nga sa jeni mësuar dhe temperatura mund të luhatet në mënyrë dramatike brenda një periudhe të shkurtër kohore.

Nëse dëshironi që lëkura juaj të ketë një shkëlqim të shëndetshëm këtë sezon, ndiq këto këshilla të thjeshta.

Eksfolioni rregullisht

Ekzistojnë disa pastrime të shëndetshme dhe natyrale të fytyrës në treg që janë ideale për pastrimin efektiv të qelizave të lëkurës së vdekur në sipërfaqe. Duke bërë kështu, ata e lënë lëkurën tuaj të duket e përtërirë dhe të ndjehet më e butë. Ky proces madje inkurajon rritjen e qelizave të reja, kështu që në të vërtetë mund të promovojë lëkurë më rinore. Skrubet dy herë në javë gjatë muajve të vjeshtës është ideale për shumicën e njerëzve.

Hidratoni lëkurën tuaj

Shumë produkte të kozmetikës përmbajnë alkool që mund të thajë lëkurën tuaj. Kur qelizat e lëkurës humbasin lagështinë, ato për fat të keq, kanë tendencë të krijojnë një pamje të vjetër. Disa kremra ditor janë të dizajnuar për hidratim dhe ato mund të vendosen nën grimin tuaj normal. Ju gjithashtu mund të aplikoni një hidratues më të trashë gjatë natës për rezultate më të mira.

Mos harroni buzët tuaja

uzët e thata të copëtuara janë të zakonshme gjatë muajve të vjeshtës për shkak të ajrit të thatë dhe buzët tuaja me luspa lehtë mund të dëmtojnë pamjen e shëndetshme që dëshironi të portretizoni. Në vend që të përdorni një produkt me bazë nafte për të krijuar artificialisht një pamje të lagësht në buzët tuaja, konsideroni të përdorni një produkt natyral që ka përfitime shëruese. Dylli i bletës dhe gjalpi i lulediellit janë dy përbërës të shkëlqyeshëm për tu kërkuar kur jeni duke bërë një produkt për kujdesin e buzëve që është i shëndetshëm për ju dhe për mjedisin.

Përqendrohuni në duart tuaja

Duart mund të anashkalohen lehtësisht me një regjim tipik të kujdesit për lëkurën, por ato nuk anashkalohen nga të tjerët që ju shohin rregullisht. Gjëja e fundit që dëshironi është lëkura e thatë në duart tuaja gjatë gjithë muajve të vjeshtës dhe dimrit. Duke pasur parasysh këtë, duhet të kujdeseni siç duhet për duart tuaja me hidratim dhe lëndë ushqyese. Përdorni një produkt që përmban përbërës të shëndetshëm si vaj jojoba, vaj ulliri ose përbërës të tjerë.

Mendoni për shëndetin total të trupit

Pamja e lëkurës tuaj është një pasqyrim i drejtpërdrejtë i shëndetit tuaj të përgjithshëm të trupit. Ju thjesht nuk mund të keni lëkurë të shëndetshme kur pjesa tjetër e trupit tuaj është jo e shëndetshme. Sigurohuni që të merrni gjumë të mjaftueshëm gjatë natës. Ndiqni një dietë të shëndetshme dhe pini shumë ujë çdo ditë. Shmangni pirjen e duhanit dhe merrni parasysh që të merrni një multivitaminë për të qëndruar sa më shëndetshëm.