21:54 / E Enjte, 16 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Dëshironi t’i thoni jo pleqërisë, ky është ‘sekreti’ (Foto)

Prania e tyre është e domosdoshme në tryezën e festave: ja vlerat ushqyese të kikirikëve amerikanë. Miku më i dashur i Topolinos hante me dhjetëra për t’u bërë Super Pippo: kikirikët amerikanë ishin me të vërtetë të domosdoshëm! Për më tepër, prania e tyre është e pashmangshme në një oreks të denjë për atë emër, në tryezën e Krishtlindjeve për të shoqëruar fruta të thata dhe si ushqim kur dëgjojmë një languorino ndoshta para TV. Atëherë le të zbulojmë së bashku gjithçka që duhet të dimë për kikirikët.

Spagnolette, kikirikë amerikan, baguettes, biskota, cachets, cecini, gallette, marchesini, cachetti: shumë emra për një frut të vetëm, atë të bimës badiava, me origjinë nga Amerika e Jugut, ndoshta në zonën ndërmjet Paraguajit dhe Bolivisë.

Kikirikët janë konsideruar ushqime të dobishme për shkak të shtimit të vlefshëm të mineraleve, proteinave dhe antioksidantëve pavarësisht përmbajtjes së tyre të lartë kalorike. Le të shohim së bashku se cilat janë vlerat ushqyese të kikirikëve që kanë transformuar në super heronj personazhet e Walt Disney!

Lëkura falënderon: Kikirikët janë aleatë të rëndësishëm të bukurisë; në fakt, ato përmbajnë antioksidantë natyralë shumë të fuqishëm si vitamina E, e cila mbron qelizat nga toksinat mjedisore dhe nga veprimi i radikaleve te lira, si dhe një përmbajtje të lartë të flavonoideve dhe polifenoleve. Prandaj, ato janë shumë të dobishëm për të mbajtur të ri organizmin dhe për të ruajtur bukurinë e epidermës sonë.

Kolesteroli i ulët: Falë shtimit të yndyrave monounsaturated (acid oleik – omega9) dhe polyunsaturates (acid linoleic – omega6), kikirikët amerikanë ndihmojnë në luftimin e kolesterolit dhe janë një ndihmës i dobishëm për sistemin e qarkullimit të gjakut.

Rrini të qetë: Kikirikët kanë një përmbajtje të madhe të acidit folik, thelbësor gjatë shtatzënisë dhe për stimulimin e pjellorisë. Njëqind gramë nga këto, sjellin 240 mcg folate (Vitamina B9), ose më shumë se dyfishi i lajthive, që korrespondon me rreth 60% të dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine. Acidet folike janë thelbësore për shëndetin e grave në të gjitha moshat, pavarësisht nëse ata janë duke menduar për një shtatzëni, por janë edhe më të çmuara gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, transmeton gazeta Shqip.

Mendon se jeni vegan: Ato kanë një përmbajtje mjaft të lartë proteinash, të barabartë me rreth një e katërta e peshës së tyre, gjë që i bën ata shumë interesante edhe për ata që kanë vendosur të ndalojnë proteinat shtazore nga dieta e tyre. Pasuria e proteinave, përveç kësaj, së bashku me fibrat dhe marrjen e ulët të sheqernave, i bën kikirikët një ushqim të përshtatshëm edhe për ata që vuajnë nga çrregullime glikemike të tilla si diabeti i tipit 2.

Kujdes nga pesha: Shumë të mirë dhe plot vlera, por kini kujdes që kikirikët janë për fat të keq jashtëzakonisht kalorikë. Pra, megjithëse konsumimi i tyre është shumë i mirë për shumë arsye, kujdes me ekzagjerimin sepse mund të jetë një sulm i vërtetë për linjat tona: duhet të keni parasysh se 100 gramë të këtij ushqimi ju japin rreth 600 kalori. Gratë u paralajmëruan….