18:40 / E Enjte, 12 Prill 2018 / indeksADMonline

DA�shmon polici qA� gjeti armA�n me tA� cilA�n dyshohet se u krye vrasja nA� PejA�

NA� gjykimin pA�r vrasjen e Mentor Zekajt dA�shmi sot dhanA� edhe tre dA�shmitarA�.

PA�r vrasjen e Zekajt, qA� ka ndodhur vitin e kaluar nA� PejA�, po akuzohet ish-shoku i tij, Kreshnik Haliti.

Zyrtari policor, Blerim Tigani, gjatA� dA�shmisA� se tij tha se gjatA� bastisjes se shtA�pisA� sA� Kreshnik Halitit e kishte gjetur revolen mbi njA� dollap, tA� mbA�shtjellA� me qese.

Ai tha se pasi kishin hapur qesen kishin vA�rejtur prezencA� tA� lagA�shtisA� brenda saj dhe tek arma.

a�?Gjendja faktike e armA�s kur A�shtA� hapur qesja A�shtA� vA�rejtur prezencA� e lagA�shtisA�. Po ashtu, te pjesa e sipA�rme e armA�s ka pasur edhe pika tA� korrozionita�?, tha Tigani.

FotografitA� e vendit tA� ngjarjes gjatA� bastisjes nA� shtA�pinA� e Kreshnik Halitit nA� NovosellA� tA� PejA�s, kur u konfiskua arma, u paraqitA�n gjatA� seancA�s pA�rmes video-projektorit.

GjatA� seancA�s se sotme dA�shminA� e ka dhA�nA� edhe ekspertja e ADN-sA�, Hidajete Muharremi, e cila tregoi pA�r konkluzionet e nxjerra nga raporti i pA�rpiluar rreth dA�shmive tA� kA�rkuara pA�r ekzaminim.

PA�rveA� ekspertes, si dA�shmitar sot u dA�gjua edhe Agim Trakaniqi, i cili ia kishte shitur shtA�pinA� e tij familjes sA� viktimA�s.

DA�shmitari Trakaniqi ishte propozuar nga i akuzuari qA� tA� dA�gjohet dA�shmia e tij rreth pagesave tA� kA�steve tA� shtA�pisA� nga familja Zekaj.

Trakaniqi sot tha se shtA�pinA� e tij e kishte shitur nA� shumA� prej 180 mijA� euro dhe se pagesat i janA� bA�rA� pA�rmes bankA�s.

Seancat e radhA�s tA� kA�tij gjykimi nga trupi gjykues u caktua tA� mbahen mA� 15 dhe 16 maj tA� kA�tij viti./Kallxo.com/