14:27 / E Shtunë, 20 Janar 2018 / indeksADMonline

Dhjetë mënyra për të qëndruar aktiv gjatë ditëve të ftohta

Ka mënyra të panumërta për të qëndruar fizikisht aktiv gjatë vjeshtës dhe dimrit. Qëndroni në formë dhe argëtohuni me ushtrime të ndryshme.

1. Kanë të drejtë kur thonë se blerja është një akt shumë i shterur. Kontaktoni me mikun tuaj në qendrën tregtare aty pranë dhe shihni çdo dyqan. Ecni sa më shumë që mundeni, kështu që ju ndiheni të lodhur në fund të ditës.

2. Merrni peshat për ushtrime të muskujve dhe përcillni serinë tuaj të preferuar televizive. Le të fillojmë të paktën dy, tre herë në javë. Nëse nuk keni mundësi të merrni pesha, përdorni dy shishe më të mëdha të ujit.

3. Blej ose merr me qira një DVD me shembuj të ushtrimeve. Kjo është një mënyrë e vërtetë zbavitëse për ta kthyer dhomën tuaj në palestër të stërvitjes dhe të qëndroni kur jashtë bën ftohtë.

4. Nëse jetoni në një ndërtesë me ashensor, gjatë muajve të dimrit, shmangni atë dhe përdorni vetëm shkallët. Në këtë mënyrë ju do të jeni në kushte më të mira para pranverës dhe do të keni mundësi të forconi këmbët tuaja.

5. Rregulloni më shpesh shtëpinë. Aktivizoni dhe fshini dritaret, rregulloni gjërat e vjetra, lani rrobat, pastroni banjën.

6. Gjeni një palestër ku gjatë dimrit do të bëni ushtrime. Obligoni veten për këtë dhe asgjë mos të jetë më pak e rëndësishme për ju.

7. Merrni qenin për një shëtitje të gjatë. Le të bëhet kjo pjesë e rutinës suaj. Përveçse do të jetë një shëtitje e mirë për ju, edhe në shtëpinë tuaj do të jenë mirënjohës për këtë.

8.Mblidhni gjethet dhe përfitoni nga mundësia për të pastruar oborrin para se të bie bora e parë.

9. Dhe kur dëbora e parë të bjerë, atëherë përfitoni nga mundësia për të pastruar shtigjet kryesore në shtëpi ose hyrjen nëse jetoni në ndërtesë.

10. Do të ishte mirë nëse keni mundësi të planifikoni dimërimin me miqtë tuaj, ku të skijoni dhe të shijoni sportet e dimrit./Indeksonline/