15:06 / E Shtunë, 21 Korrik 2018 / indeksADMonline

Dhjetë parajsa të botës ku natyra jep spektakël (Foto)

Ujëvara, shkëmbinj, det i mrekullueshëm,këtu peizazhi është një kryevepër absolute

Shumë nga këto vende janë kaq të bukura dhe interesante saqë janë shpallur Vende të Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s: këto janë qoshet e botës ku natyra ka gëzuar me të vërtetë vizatimin e këtyre vendeve të zjarrta, kështu që ia vlen t’I vizitosh të paktën një here në jetë.

1.ISHULLI PHI PHI – TAJLANDË – Një arkipelag i këndshëm i Tajlandës, një parajsë e vërtetë për sportet e ujit. Ishujt u bënë të famshëm pasi morën pjesë në filmin “The Beach”, me Leonardo Di Caprio.

2.UJËVARA IGUAZA– BRAZILI, ARGJENTINË – Ato janë të vendosura në kufirin midis dy shteteve: sistemi i gjatë 2.7 km, përbëhet nga 275 ujëvara, me lartësi deri në 70 metra. Sipas legjendës, një zot pretendonte të martohej me një vajzë të bukur, por iku në një kanoa me dashnorin e saj të vdekshëm. Zoti e modifikoi lumin duke krijuar ujëvarat. Të dy të arratisurit ranë në ujë, duke e kthyer njërin në  shkëmb, tjetrin në pemë.

3.TROLLTUNGA – ODDA – NORVEGJI – Ky është një shkëmb spektakolar që del jashtë horizontale mbi fshatin Skjeggedal, pranë Odda,në rajonin norvegjez të Hordaland. Është pezulluar 700 metra mbi liqenin e Ringedalsvatnet.

4.AHU TONGARIKI– ISHULLI I PASHKËVE – Është vendi më mbresëlënës arkeologjik në ishull, i famshëm për pesëmbëdhjetë moai të saj,statujat monolitike u rreshtuan përgjatë Paqësorit në një platformë të shkëmbit të lavës. Domethënia e tyre ende nuk është e qartë, por ato mendohet se përfaqësojnë paraardhësit: me fytyrat që përballen me brendësinë e ishullit ata mbrojnë tokat dhe banorët e fisit.

5.STROKKUR – ISLANDË – Emri i tij do të thotë “dybek” (enë prej druri të përdorura dikur për të përgatitur gjalpë) ndodhet në pjesën jugperëndimore të vendit, pranë lumit Hvítá, në lindje të Reykjavík. Është një nga zonat më të  njohur të Islandës dhe vullkani që ndodhet këtu shpërthen rregullisht çdo 4-8 minuta.

6.PETRA – JORDANI – Ajo ndodhet rreth 250 km në jug të kryeqytetit Amman. Ishte kryeqyteti i popullit të lashtë Nabatean, braktisur në shekullin e tetë dhe harruar deri në kohët moderne. Fasadat e gdhendura në shkëmbin rozë e bëjnë atë një monument unik, një vend i trashëgimisë së UNESCO-s që nga 6 dhjetor 1985. Në vitin 2007, për më tepër, Petra u shpall një nga shtatë mrekullitë e botës moderne.

7.KATEDRALJA E MARMOS – KILI – Është një formacion spektakolar mineral i karbonatit të kalciumit, i vendosur përgjatë brigjeve të liqenit Buenos Aires / Gjenerali Carrera, Kili. Shpella ishte formuar mbi 6.000 vjet më pare nga erozioni i ngadalshëm i valëve të liqenit në mure mermeri. Valët reflektojnë ngjyrën intensive blu të ujit dhe ndryshojnë ngjyrën varësisht nga niveli dhe stinët e saj.

8.BAOBAB – MORONDAVA – MADAGASKAR – Është një rresht i famshëm i baobabs mbresëlënëse, që vijnë nga rruga e poshtër nga Morondava në Belo Noi Tsiribihina. Në zonën ka mbi 300 pemë gjigante, rreth dyzet prej të cilave janë të përafruara në mënyrë të përsosur përgjatë rrugës. Ata i përkasin gjashtë llojeve endemike të Madagaskarit.

9.SHKALLA E TURQVE, SIÇILI – Është një shkëmb shumë i bardhë përgjatë brigjeve të Agrigento, në Siçili, që zhytet në detin e bruzës në një kontrast me ngjyra të mrekullueshme.

10.VAL D’ORCIA – TOSKANA – Në këtë zone ka disa nga peizazhet më të bukura dhe më tërheqëse të fshatit toskan, të dashur nga udhëtarët nga e gjithë bota. Më 2 korrik 2004 lugina u shpall një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.