17:12 / E Hënë, 04 Nëntor 2019

Disa mënyra për të menaxhuar ankthin

Ankthi është përgjigja e natyrshme e trupit ndaj stresit. Kur zemra fillon të rrahë më shpejt dhe duart nisin të djersijnë, këto s’janë gjë tjetër veçse shenjat e para që tregojnë se vuani nga ankthi. Identifikimi i shkaktarëve është një hap i rëndësishëm për të përballuar dhe menaxhuar sulmet e ankthit.

Me rëndësi po ashtu është edhe aromoterapia. Pavarësisht nëse janë në formë vaji, temjani ose qiri, aromat si livandë, kamomili dhe druri i sandalit mund të luajnë një rol të rëndësishëm, duke ju bërë që të ndiheni më mirë. Aromaterapia mendohet se ndihmon në aktivizimin e receptorëve të caktuar në trurin tuaj, duke lehtësuar mundësinë e ankthit.

Ndonjëherë, mënyra më e mirë për të ndaluar mendimet e këqija është edhe të largoheni nga situata. Mund të ndihmojë në lehtësimin e ankthit tuaj. Nëse jeni në ankth për të marrë jetën tuaj nën kontroll, është e rëndësishme të gjeni strategji trajtimi për t’ju ndihmuar ta mbani atë nën kontroll. Mund të jetë një kombinim i gjërave, si terapia e bisedës dhe meditimi. Nëse nuk jeni të sigurt se nga të filloni, është gjithmonë e dobishme të diskutoni opsionet me një profesionist të shëndetit mendor.

IDENTIFIKONI DHE MËSONI TË MENAXHONI SHKAKTARËT

Ju mund të identifikoni shkaktarët edhe me ndihmën e një terapisti. Disa shkaktarë të përgjithshëm mund të jenë: një punë stresi ose një mjedis pune, ngjarje ose udhëtim, gjenetika, tërheqja nga ilaçet ose medikamentet e caktuara, efektet anësore të ilaçeve, trauma, fobi, disa sëmundje kronike si sëmundja e zemrës, diabeti ose astma, dhimbje kronike, të kesh një sëmundje tjetër mendore, siç është depresioni, kafeina.

NDRYSHONI DIETËN Ndryshimi i dietës ose marrja e shtojcave është padyshim një strategji afatgjatë. Hulumtimet tregojnë se disa shtesa ose lëndë ushqyese mund të ndihmojnë në uljen e ankthit. Këto përfshijnë: limonin, acide yndyrore omega-3, çaj jeshil, çokollatë e zezë. MBANI TRUPIN DHE MENDJEN TË SHËNDETSHME

Ushtrimi i rregullt, ngrënia e vakteve të ekuilibruara, gjumi i mjaftueshëm dhe lidhja me njerëzit që kujdesen për ju, janë mënyra të shkëlqyera për të larguar simptomat e ankthit.