15:35 / E Diele, 05 Maj 2019 / indeksADMonline

“Dita e Shën Gjergjit”, bllokohen rrugët në Prizren

Qytetarë të shumtë në Prizren kanë festuar sot “Ditën e Karabashit” apo e njohur ndryshe edhe si Dita e Shën Gjergjit.

E për këtë festë në këtë komunë është bllokuar rruga kryesore.

Nga fotografitë e siguruara nga Indeksonline shihet një numër i madh i qytetarëve në rrugët e Prizrenit.

Shënimi i kësaj dite bëhet me aktivitete dhe ritual të ndryshme.

Ndryshe kjo festë shënon përfundimin e dimrit dhe fillimin verës. /Indeksonline/