17:12 / E Mërkurë, 04 Prill 2018 / indeksADMonline

Djemtë që vuajnë nga astma, janë më të rrezikuar nga thyerjet e kockave

Fëmijët djem që vuajnë nga astma janë të rrezikuara nga thyerjet e eshtrave, kanë treguar hulumtimet e reja.

Astma rrit rrezikun e frakturave të kockave tek djemtë, sugjeron një studim i ri.

Sipas tyre, pacientët e kësaj sëmundje janë 30 për qind më të rrezikuar të thyejnë kockat sesa ata pa sëmundje inflamatore të mushkërive, zbuloi një studim.

Autori kryesor Sharon Brennan-Olsen, nga Universiteti i Melburnit, tha: “Për shkak se astma është një sëmundje inflamatore ajo mund të çojë në dobësimin e kockave duke ndërhyrë në mekanizmat në formimin dhe resorptimin e kockave.

Vajzat me astmë nuk janë në një rrezik më të lartë të thyerjeve,  për shkak se ato nuk marrin pjesë në sjellje të rrezikshme sikur meshkujt./Indeksonline/

Temat: