17:55 / E Hënë, 01 Tetor 2018 / indeksADMonline

Lajm i mirë për trajtimin e astmës

Rreth 5,4 milionë britanikë vuajnë nga astma dhe prej tyre 200,000 kanë simptoma të rënda që i lënë ata rregullisht duke frymuar me vështirësi, dhe duke kërkuar kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Më shumë se 1400 njerëz vdesin çdo vit nga kjo gjendje, transmeton Indeksonline.

Astma ndikon në rrugët e frymëmarrjes që mbajnë ajrin brenda dhe jashtë mushkërive, me sulme që shpesh shkaktohen nga alergenet, substanca që janë të padëmshme për shumicën e njerëzve.

Kjo përgjigje alergjike çon në rreshtimin e mushkërive duke u bërë të përflakur dhe të fryrë, kështu që ajri i ngushtë, duke e bërë më të vështirë që ajri të kalojë brenda ose jashtë.

Steroidet e thithura ose me gojë parandalojnë sulmet duke zvogëluar inflamacionin në rrugët e frymëmarrjes së fryrë.

Por, për shumë njerëz, shkalla e inflamacionit mund të jetë e tillë që barnat nuk funksionojnë më për të hapur rrugët e frymëmarrjes.

Së fundmi është publikuar një metodë e trajtimit.

Së pari, konsulenti fut një aparat fotografik në një tub fleksibël, një bronkoskop përmes gojës dhe thellë në mushkëri.

Një tel me një strukturë të shportës në fund, ‘vezullimi i vezëve’, pastaj ushqehen poshtë bronkoskopit dhe nxehen deri në 50C deri në 65C për tetë deri në dhjetë sekonda.

Ngrohja shkakton një çlirim në muskujt e rrugëve të rrugëve të frymëmarrjes, duke i ndihmuar ata të tkurrohen përgjithmonë, por nuk dëmtojnë rreshtimin delikat të mushkërive./Indeksonline/.