08:53 / E Premte, 22 Janar 2021 / M. M

Doktori 48 vjeçar largohet nga puna pasi vodhi vaksinën për Covid19/ Ua dha familjarëve dhe miqve të tij!

Një mjek nga Teksasi është pushuar nga puna pasi u akuzua për vjedhjen e një shishje të vaksinës COVID-19.

48 vjeçari shishen e dëmtuar të vaksinës “Moderna”, ua ka dhënë nëntë miqve të tij, dhe familjes duke përfshirë edhe gruan e tij, shkruan Daily Mail- transmeton IndeksOnline.

Autoritetet pretendojnë se Dr. Hasan Gokal, i cili punoi për Shëndetin Publik të Qarkut Harris, vodhi një shishkë që përmban nëntë doza të vaksinës Moderna ndërsa punonte në një vend të vaksinimit në Lyndsay Lyons Park, në Humble, në 29 Dhjetor.

Prosecutors later determined that Gokal, 48, had used the vial to give the vaccine to nine different people, one of whom was his wife

Gokal u pushua nga puna pas një hetimi të brendshëm nga departamenti i shëndetit të qarkut.

Ai është akuzuar për një akuzë për kundërvajtje, për vjedhje nga një nëpunës publik dhe përballet me një vit burg dhe një gjobë prej 4,000 dollarësh nëse dënohet

‘Ai abuzoi me pozicionin e tij për të vendosur miqtë dhe familjen e tij në radhë përpara njerëzve që kishin kaluar procesin e ligjshëm për të qenë atje,’ tha Prokurori i Qarkut të Qarkut Harris Kim Ogg.

‘Ajo që ai bëri ishte e paligjshme dhe ai do të mbajë përgjegjësi sipas ligjit.’