11:33 / E Martë, 23 Shkurt 2021 / B O

Dron ushtarak pa pilot kryen 300 mijë orë fluturim, Turqia do ta përdorë në stërvitjen ushtarake në Egje

Një mjet ajror pa pilot i armatosur turk (UAV) tejkaloi 300 mijë orë fluturim, njoftoi prodhuesi i kompanisë, shefi i teknologjisë “Bayraktar…”.

Selçuk Bayraktar shkroi në Twitter se UAV-ja, i quajtur “Bayraktar TB2”, u përdor për disa operacione ushtarake turke, të tilla si “Mburoja e Eufratit”, “Dega e ullirit” dhe “Mburoja e pranverës”.

Teknologjitë më të shpejta të dronëve të vendit ofrojnë kosto dhe përparësi strategjike dhe zvogëlojnë viktimat në operacionet ushtarake.

Me informacionin e fluturimit mbi 300 mijë orë, droni ka thyer një rekord në historinë e aviacionit të Turqisë.

Sipas Anadolu Agency (AA), “Bayraktar TB2”, aktualisht përdoret nga Turqia, Ukraina, Katari dhe Azerbajxhani.

Droni është prodhuar me burime kryesisht vendëse pasi furnizues të caktuar të huaj kanë filluar të zbatojnë embargo për shkak të mbështetjes së Turqisë për Azerbajxhanin në konfliktin e fundit të Malësisë së Karabakut.

Vitin e kaluar, vetëm “Bayraktar…” eksportoi sisteme aviacioni me vlerë prej 360 milionë dollarësh. Ministria e Mbrojtjes turke ka bërë të ditur se këta dronë do të përdoren edhe në stërvitjen ushtarake që pritet të nisë më 25 shkurt në detin Egje dhe në Mesdhe. “Në stërvitje, do të sigurohet përdorimi i helikopterëve ajrorë pa pilotë në një nivel operativ dhe taktik në zonën e operacioneve detare dhe do të kryhen të shtëna të mbrojtjes sipërfaqësore dhe ajrore, ku dronët pa pilotë me shpejtësi të lartë do të përdoren si objektiva në mënyrë që për të krijuar një mjedis të vërtetë operativ”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Të fundit