18:26 / E Premte, 05 Janar 2018 / indeksADMonline

E thonë edhe shkencëtarët, trupi i njeriut e din orën e saktë se kur duhet bërë seks

Jetët tona drejtohen rrënjësisht nga ciklet e përditshme biologjike të quajtura ritme rrethanore. Këto ritme diktojnë kohën më të mirë për ne për të ngrënë, pirë, gjumë, madje edhe për të bërë seks.

Mekanizmi themelor i ritmeve tona cirkadike – ose orën trupore siç njihen më gjerësisht – u zbulua tre dekada më parë, transmeton Indeksonline.

Por vetëm tani ka njohjen më të lartë shkencore, në formën e Çmimit Nobel, që i është dhënë tri shkencëtarëve amerikanë që e kanë zbuluar atë: Jeffrey Hall, Michael Rosbash dhe Michael Young.

Është marrë kaq shumë për komunitetin shkencor që të vlerësojë plotësisht rëndësinë e jashtëzakonshme të ritmeve të qarkullimit. Në të vërtetë, orët e trupit qëndrojnë në thelbin e ekzistencës sonë.

Është një paradoks evolucionar që ritmet rrethanore të meshkujve dhe femrave nënkuptojnë se hormonet e tyre janë më të primuara për seks në kohë të ndryshme të ditës.

Studiuesit francezë zbuluan se në ditët e hershme të studimit ritual-qarkullues se hormonet seksuale mashkullore, testosteroni, majat në mbrëmjen e vonshme dhe përsëri herët në mëngjes.

Estrogjenit, hormonet seksuale femërore, është në nivelin më të ulët të grave në mëngjes dhe pastaj rritet gradualisht gjatë ditës për të arritur kulmin në rreth në orën 22:00.

Kjo mospërputhje kundërshtohet nga fakti se testosteroni i meshkujve tenton të mos bjerë nën nivelin në të cilin mund të jenë seksualisht aktive – kështu që puna e një zotëri duhet të përputhet me ritmet e partnerit të tij./Indeksonline/