75 Mall Live Search
13:20 / E Enjte, 19 Prill 2018 / indeksADMonline

EkspertA�t e sigurisA�: Kosova tA� vlerA�sohet pA�r kontributin nA� luftA�n kundA�r ekstremizmit

Kosova po pA�rballet me luftA�n kundA�r ekstremizmit tA� dhunshA�m i cili po vjen pA�rmes fondeve tA� organizatave tA� huaja. KA�shtu thuhet nA� Raportin e Progresit qA� u publikua tA� martA�n nga Komisioni Evropian.

Por, ekspertA�t e sigurisA� nA� KosovA� thonA� se institucionet e vendit po e luftojnA� me sukses kA�tA� fenomen.

NA� njA� prononcim pA�r Indeksonline, eksperti Drizan Shala ka thA�nA� se kjo fillimisht A�shtA� bA�rA� pA�rmes ligjeve, A�ka sipas tij, lA� tA� kuptohet se institucionet kanA� treguar gatishmA�rinA� pA�r t`u pA�rballur me kA�tA� A�A�shtje.

“Kosova nA� aspektin e legjislacionit ka arritur qA� tA� rrisA� kapacitetin e saj nA� luftA�n kundA�r ekstremizmit duke krijuar dy ligje themelore atA� pA�r pjesA�marrje nA� luftA�n e huaj dhe financimin terrorizmit. Dhe nga kjo del qA� edhe nA� aspektin operacional tA� organeve tA� rendit ka njA� ngritje dhe njA� gatishmA�ri pA�r t`u pA�rballur mA� kA�tA� fenomen. Raporti i Progresit nA� aspektin e interpretimit A�shtA� shumA� i A�artA� qA� duhet tA� kemi njA� vigjilencA� nA� aspektin e financimit tA� kA�tyre grupeve sepse mund tA� pA�rdoren nga dy faktor njA�ra nga grupet simotra tA� karakterit terrorist dhe ajo qA� A�shtA� me e rrezikshme nga qeveritA� (shA�rbimet informative ) tA� shteteve jo mike tA� RKS”, ka thA�nA� Shala.

NA� anA�n tjetA�r, eksperti i sigurisA�, Avni Islami nA� njA� prononcim pA�r Indeksonline ka thA�nA� se Kosova duhet tA� vlerA�sohet pA�r kontributin e saj nA� luftA�n e ekstremizmit. Sipas tij, me konsolidimin e institucioneve tA� sigurisA� sA� vendit, menjA�herA� ka nisur puna pA�r parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit fetar.

“MenjA�herA� pas pA�rfundimit i luftA�s sA� fundit nA� KosovA�, shumA� OJQ tA� dyshimta nA� emA�r te humanizmit e filluan aktivitetin e tyre, pA�r pA�rhapjen e ideologjive ekstremiste fetare. Pas konsolidimit te institucioneve tA� sigurisA� sA� vendit, filluan nA� parandalimin dhe luftimin e ekstremizmave fetar. Sot, duhet tA� krenohemi me punA�n dhe pA�rkushtimin e mos pA�rhapjes sA� ekstremizmit. Kosova mund tA� radhitet me vendet qA� ka kontribuar dhe po kontribuon nA� luftA�n kundA�r ekstremizmit qA� A�on ne terrorizA�m”, ka thA�nA� Islami.

Ndryshe, sipas tA� dhA�nave tA� vitit 2017, nA� Siri po qA�ndrojnA� mbi 170 kosovarA�, kurse janA� kthyer 137 prej tyre, nA� mesin e tyre edhe 7 gra e 4 fA�mijA�./Indeksonline/