18:32 / E Premte, 12 Janar 2018

Ekspertët zbulojnë dy produkte që luftojnë shenjat e plakjes, kaq kushtojnë [Foto]

Shumë gra shqetësohen për plakjen dhe për këtë edhe provojnë mënyra të ndryshme për ta mbajtur vetën në formë.

Por, tani sugjerohet se të njëjtat duhet që të hedhim kremra të shrenjta, orse udhëtime në Klinikin Botox- që është në favor të një rutine shumë të thjesht me dy hapa, transmeton Indeksonline.

Në një emision në BBC, prezantuesi Cherry Healey ka thënë se një SPF dhe Retinol janë të vetmet gjëra që do të luftojnë vërtet shenjat e plakjes së lëkurës.

Një vajzë u habit kur zbuloi se dëmtimi i diellit ishte përgjegjës për 75 për qind në shenjat e plakjes në lëkurë. Ndërsa në pjesën e mbetur janë faktorët e jashtëm si ndotja dhe pirja e duhanit dhe vetëm një përqindje e vogël që i atribuohet procesit fizik të rritjes së moshave.

Kështu, sapo të shfaqen vija, produktet e kujdesit të lëkurës që përmbajnë të paktën 0.1 ml retinol – të cilat janë gjerësisht të disponueshme dhe shkojnë në çmim që të dyja  rreth 10 euro, që  janë të vetmet që i zvogëlojnë ato, sipas rezultateve të shfaqjes.

Eksperti i lëkurës që është edhe profesor nga Universiteti i Mançesterit, Chris Griffiths tha se ndryshimet më të dukshme në lëkurë janë si: rrudhat dhe linjat e imta të cilat shkaktohen nga ekspozimi i diellit./Indeksonline/