23:48 / E Premte, 26 Janar 2018 / indeksADMonline

Eksperti i ëmbëlsirave zbulon pse kurrë nuk duhet të mbani çokollatën në frigorifer

Çokollatat kurrë nuk duhet të mbahen në frigorifer edhe në ditët e ngrohta ka paralajmëruar një ekspert i kësaj fushe. Kjo ndodh sepse temperaturat më të freskëta mund ta prishin shijen e shijshme tw saj. Luka Owen Smith, i cili është një ekspert për trajtimin ushqimeve të ëmbla i cili zotëron një dyqan në internet i quajtur Bar Çokollatë, ka dalë me këshillën që do të vijë si një zbulesë për të dashuruarit pas çokollatës.

“Temperaturat jashtëzakonisht të ftohta mund të bien me temperamentin, aq sa mund të nxisin temperaturat e nxehta tek çokollata”.

Pra, si e kurseni çokollatën tuaj nga shkrirja? Sipas Smithit, trajtimi duhet të mbahet në mënyrë ideale, në një vend të errët, të freskët dhe të thatë.

Një dollap në mes 10 dhe 20 gradë C duke qenë temperatura perfekte. Por nëse temperaturat brenda arrijnë 28C ose më lart, atëherë njerëzit nuk kanë mundësi tjetër përveçse ta hedhin në mbeturina.

“Nëse është shumë e nxehtë, atëherë frigoriferi juaj është i vetmi opsion por qw nuk është e mirë për çokollatën”, tha Smith. /Indeksonline/