09:41 / E Hënë, 12 Shkurt 2018

Eksperti zbulon se kokosi “përbërësi i mrekullisë” në fakt mund të jetë i keq për lëkurë tuaj

Vaji i kokosit është bërë gjithnjë e më popullor gjatë viteve të fundit, edhe tek të famshmet të cilat po e lavdërojnë atë.

Por ekspertët tani kanë zbuluar se pse e ashtuquajtura produkt “i mrekullisë” në të vërtetë mund të jetë i keq për lëkurën tuaj.

Dr. Yannis Alexandrides, themelues i markës “111Skin” me bazë në Londër, shpjegoi se si përdorimi i vajit të kokosit si një hidratues mund të bllokoj poret duke kapur lagështinë nën lëkurë, transmeton Indeksonline.

Ai thotë se kjo mund të çojë në inflamacion dhe çarje.

Duke folur për Glamour, dr Aleksandrides tha: “Vaji i kokosit është një hidratues i mbyllur dhe kështu hidraton duke formuar lagështi nën lëkurë dhe në mënyrë të pazbatueshme mbyll poret; për shkak të kësaj, nëse vuani nga lëkura e thatë, pse keni një lëkurë e prirur të ketë akne, shpesh mund të bëjë më shumë dëm sesa të mira.

Ky ekspert thotë se si alternativë  në vend të vajit të koksit mund të përdoret edhe lajthia, i cili gjithashtu hidraton fytyrën tuaj./Indeksonline/