11:19 / E Premte, 17 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Tesla shokon të gjithë: Modeli i ri arrin shpejtësinë 96 km/orë për 1,4 sekonda

Tesla ka përdorur prezantimin e Roadster-it të ri për të “shokuar” të gjithë të pranishmit. Makinë kjo e cila do të jetë më sportivja nga prodhuesi i automjeteve elektrike.

Elon Musk ka premtuar një Roadster të ri për disa vite dhe tani sapo ka njoftuar se ka mbërritur. Ashtu si origjinali, është një model me dy dyer dhe me shkëlqim, por ndryshe nga paraardhësi i saj, ka një dizajn më serioz.

Ajo çfarë ka fasionuar të gjithë është që Tesla Roadster i ri raportohet se shpejtësinë 96 km/orë do ta arrij për vetëm 1,9 sekonda, ndërsa shpejësimë 160km/orë për 4,2 sekonda.

Cmimi bazë i kësaj veture do të jetë 200,000 dollarë. /IndeksOnline/