14:17 / E Diele, 08 Dhjetor 2019

Erdogan në Konferencën e Vendeve Islamike për Bashkëpunim kërkon që të ndihmohet Shqipëria

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan nga konferenca e vendeve islamike për bashkëpunime ka kërkuar që të ndihmohet Shqipëria.

“Unë dua që ju të mbështesni me të gjitha mjetet në dispozicion vëllezërit tonë të lënduar shqiptarë në një kohë të shkurtër.”, tha Erdogan.

Tutje, Erdogan konfirmoi se ka urdhëruar Ministrin e Mjedisit dhe Urbanizmit që të ndërtoj 500 shtëpi.

“Unë kam urdhëruar gjithashtu Ministrin tonë të Mjedisit dhe Urbanizimit të ndërtojë 500 shtëpi në Shqipëri.”, u shprehë presidenti turk.

Erdogan tutje tha se duhet ndihmuar të gjithë vëllezërit dhe motrat tona kudo që janë në botë.

“Detyra jonë kryesore është të shqetësohemi për vëllezërit dhe motrat tona.” , tha ai.

Po ashtu shtoi se Turqia pret rritjet të turizimit, nga 46 milionë vizitorë gjatë vitit, të ketë 50 milionë turistë këtë vit./Indeksonline/

Mos i humb