19:41 / E Shtunë, 15 Shtator 2018 / indeksADMonline

Facebook mposht Twitterin në luftën kundër ‘Fake News’

Rrjeti social Facebook ka dalur më i suksesshëm se sa Twitter në luftën kundër ‘Fake News’ sipas një studimi të fundit ,transmeton Indeksonline.

Në studimin e bërë nga Universiteti i Stanford dhe ai i New York është analizuar performanca e storieve e postuar në ‘web sitet’ e rreme. Kjo analizë është bërë nga viti 2015 deri në vitin 2018.

Në rezultatet e studimit Facebook e mposhtë Twitterin. Sipas studimit gjatë kësaj kohe lajmet e rreme kanë pësuar rënie në Facebook, kurse në Twitter janë rritur për 60%./Indeksonline/