19:09 / E Shtunë, 08 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

“Facebook mund të cenoj demokracinë”


Ish shefi i agjencisë së Inteligjencës ‘GCHQ’ Robert Hannigan tha se Facebook është më e interesuar të përfitoj nga përdoruesit se sa të mbroj privatësinë e tyre.

Hanninghan këto fjalë i tha në një intervistë për Radio BBC 4, transmeton Indeksonline.

Kur u pyet se nëse Facebook është rrezik për demokracinë ai u përgjigjë: “Potencialisht po. Unë mendojë nëse nuk është e kontrolluar dhe rregulluar.”

“Këto kompani të mëdha derisa janë ‘monopole’, nuk mund të reformojnë  vetveten e tyre.Duhet të vijë nga jashtë.”, u shprehë Hannigan. /Indeksonline/