22:09 / E Hënë, 02 Dhjetor 2019

FBI paralajmëron, ju mund të përgjoheni përmes televizionit tuaj të mençur

Për shumë njerëz, shikimi i televizionit është një kalim kohe.

Por, së fundmi FBI ka paralajmëruar se TV inteligjente janë të lidhura në internet që mbështesin aplikacionet dhe transmetojnë.

Shumë vijnë me kamera të integruara, mikrofona dhe softuer për njohjen e fytyrës, shkrun Daily Mail- transmeton Indeksonline.

As discount smart TVs fly off the shelves in Cyber Monday sales, the FBI has issued a warning that the internet-connected devices can allow hackers access to your home

Hakerët mund të përdorin TV të tillë për t’ju spiunuar dhe për të fituar qasje në rrjetin tuaj shtëpiak

Ata gjithashtu sugjerojnë që të mbulojnë kamerën e TV-së së.

Hakerët gjithashtu mund të marrin kontrollin e TV të zgjuar të pasigurt dhe t’i përdorin ato si një urë lidhëse për t’ju dërguar në kompjuterin tuaj ose smartphone.

Gjithnjë e më shumë, këto pajisje të teknologjisë së lartë janë të pajisur me kamera dhe mikrofona – duke lejuar kontrollin e zërit dhe shtimin e lehtësive të video chat.

Disa modele janë duke u dizajnuar me teknologjinë e njohjes së fytyrës, duke lejuar shikimin dhe bërjen e sugjerimeve për programe të reja të bazohen në historitë individuale të shikimit.

‘Përtej rrezikut, që prodhuesi juaj i TV dhe zhvilluesit e aplikacioneve mund të ju dëgjojnë dhe ju shikojnë, që televizioni mund të jetë një hyrje për hakerat që të vijnë në shtëpinë tuaj,’ tha në Portland, zëdhënësi i Oregon FBI në faqen e internetit të zyrës./Indeksonline/