16:38 / E Martë, 26 Janar 2021 / A K

Fermerët indianë protestojnë me traktor e kuaj, përleshen me polici

Fermerët prostestuan kundër ligjeve të reja të bujqësisë në Indi ku shpërthyen barrikadat e policisë përreth kryeqytetit dhe hynë në terrenin e Kalasë së Kuqe historike të Delhit të martën, në skena kaotike dhe të dhunshme që lanë në hije festimet e Ditës së Republikës së vendit.

Policia goditi protestuesit me shkopinj dhe gjuajti me gaz lotsjellës në përpjekje për të shpërndarë turmat pasi qindra mijëra fermerë, shumë me traktorë ose kuaj, marshuan në kryeqytet.

Një protestues u konfirmua se kishte vdekur në përleshje dhe dhjetëra policë dhe protestues u plagosën, shkruan The Guardian, transmeton IndeksOnline.

Shërbimet e lëvizshme të internetit u pezulluan në pjesë të Delhit dhe disa stacione të metrosë u mbyllën. Ndërsa përplasjet vazhduan deri në pasdite, ministri i brendshëm Amit Shah u takua me policinë e Delhit për të diskutuar se si të vinin nën kontroll protestat.

Në muret e fortesës së Kuqe qëndronte Diljender Singh, një fermer nga Punjab, i cili mbante lart Nishan Sahib, flamurin e Sikizmit.

“Ne kemi protestuar për gjashtë muajt e fundit, por qeveria nuk u mundua të na dëgjonte,” tha Singh. “Paraardhësit tanë e kanë ngarkuar këtë fortesë disa herë në histori. Ky ishte një mesazh për qeverinë që ne mund ta bëjmë përsëri dhe më shumë sesa kjo nëse kërkesat tona nuk plotësohen”, tha ai./IndeksOnline/