15:30 / E Hënë, 13 Gusht 2018

Ferrari i Keith Richards del në shitje

Një Ferrari që dikur i përkiste legjendës së shkëmbit Keith Richards ka qenë i publikuar për shitje për 400,000 funta në ankand, transmeton Indeksonline.

Dino 246GT u ble nga ikona e Rolling Stones në vitin 1972 dhe ai e zotëronte atë për 14 vjet.

Kitaristi e përdori rregullisht makinën sportive dhe madje e solli me vete kur u kthye nga Kalifornia në Londër në vitet 1980.

Ai e kishte në pronësi motorin ndërsa po jetonte në Chelsea, përpara se ta shiste atë në një koleksionist të shquar japonez më 1986.

Dino e vitit 1972 ka një trup argjendi me dy dyer, elegant me krom dhe në brendësi prej lëkurës të zezë.

Nën mbulesën është një motor V6 me 2,4 litra që prodhon 175 bhp – një sasi të konsiderueshme për kohën.

Ajo gjithashtu ka një kuti me shpejtësi manuale me pesë shpejtësi dhe një shpejtësi maksimale prej 148mph.

Super vetura italiane është dërguar për shitje me Bonhams Auctions që i kanë dhënë një vlerësim para shitjes prej 300,000 deri 400,000 funta.

Ai është etiketuar si “mahnitës” dhe pritet që të tërheqë shumë interes.

Ai duhet të shitet në Goodwood Racecourse më 8 shtator./Indeksonline/.