23:53 / E Mërkurë, 18 Prill 2018

Finalja e KupA�s sA� FrancA�s, PSG kundA�r skuadrA�s tA� ligA�s sA� tretA�

Vendi i 15-tA� i Ligue 1 ka vA�nA� nA� vA�shtirA�si kampionA�t e FrancA�s. Caen ka arritur tA� rezistojA� deri nA�ntA� minuta para fundit tA� takimit, por ka qenA� e detyruar tA� dorA�zohet para dyshes Cavani-Mbappe.

MiqtA� kanA� kaluar nA� avantazh nA� minutA�n e 25-tA� me njA� gol tA� Mbappe. Sulmuesi francez ka qenA� nA� vendin e duhur nA� momentin e duhur pas gjuajtjes sA� gabuar tA� Cavani-t dhe ka dA�rguar topin nA� rrjetA� me portA�n e boshatisur.

Ky gola ka dhA�nA� pA�rshtypjen se Paris do tA� merrte njA� tjetA�r fitore tA� thellA�, por nuk ka qenA� kA�shtu. Vendasit, nA� fakt, kanA� kthyer barazinA� dy minuta para fundit tA� pjesA�s sA� parA�. Goditja e Diomande A�shtA� devijuar nga Rabiot dhe topi ka pA�rfunduar aty ku portieri Trapp nuk ka mundur tA� arrijA�.

PSG ka dominuar ndeshjen dhe nA� fillimin e pjesA�s sA� dytA� ka shA�nuar golin e dytA�, por arbitri e ka anuluar pasi A�shtA� konsultuar nga VAR. Gjithsesi, sulmet e shumta tA� miqve kanA� dhA�nA� rezultat nA� minutA�n e 81-tA�, kur Mbappe ka realizuar golin e dytA� pas njA� asisti, kA�tA� herA� tA� vullnetshA�m tA� Cavani-t. 2-1 pA�r PSG dhe finale e siguruar. NA� minutA�n e 95-tA� ka ardhur edhe goli i tretA� i miqve, qA� kanA� shA�nuar me Nkunku.

NjA� finale qA� pritet tA� jetA� njA� shA�titje pA�r lojtarA�t e Emery, duke parA� se ata do tA� luajnA� kundA�r Les Herbiers, skuadA�r qA� mban vendin e 9-tA� nA� kategorinA� e tretA� tA� futbollit francez.

Temat: