23:04 / E Hënë, 05 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Fishekzjarret duhet të tregojnë fotografi grafike të lëndimeve, thonë mjekët

Kirurgët kryesorë plastike po i bëjnë thirrje qeverisë për të futur paralajmërime grafike në të gjitha paketimet e fishekzjarreve, pasi numri i pacientëve që marrin pjesë në A & E për shkak të lëndimeve të lidhura është dyfishuar në vitet e fundit, shkruan The Independent.

Pavarësisht nga fushatat e ndërgjegjësimit dhe paralajmërimet e përsëritura të sigurisë të lëshuara çdo vit, një numër i konsiderueshëm i dëmtimeve që ndryshojnë jetën në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar çdo dimër, veçanërisht ata që nuk marrin pjesë në ngjarje të organizuara, përcjellë Indeksonline.

Shoqata Britanike e Kirurgëve Plastikë, Rikonstruktivë dhe Estetikë (BAPRAS) tha se vitet e fundit ka pasur një ndryshim pozitiv drejt një marketingu më të përgjegjshëm për produktet që paraqesin kërcënim për shëndetin dhe mirëqenien, siç janë: bixhozi, alkooli, cigaret.

BAPRAS, e cila e përshkroi veten si “zëri i kirurgjisë plastike në Britani të Madhe”, tha se beson se një rishikim i paketimit të zjarrit është e nevojshme për të zvogëluar numrin në rritje të lëndimeve të panevojshme dhe të ndryshimit të jetës që rezultojnë nga keqpërdorimi i fishekzjarreve, të cilat shpesh kërkojnë një operacion të gjerë rindërtues./Indeksonline/