10:41 / E Premte, 30 Shtator 2022 / L K

Florida e shkatërruar, katastrofa që la pas Uragani Ian

Uragani Ian, i cili goditi Florida-n të mërkurën mbrëma, la pas të paktën shtatë të vdekur dhe dëme të mëdha në disa qytete në jug.

Ndërkohë, operacionet e kërkim-shpëtimit janë ende në vazhdim. Vdekja e shtatë e konfirmuar është në Volusia County.

Në të njëjtën kohë, kërkimet vazhdojnë për të gjetur 20 emigrantë që ndodheshin në bordin e një varke që u mIan u zvogëlua në një stuhi tropikale pasi goditi Florida-n, por pritet të forcohet sërish më vonë sot ndërsa shkon drejt Karolinës së Jugut.

 Qendra Kombëtare e Uraganeve me seli në Miami ka lëshuar një paralajmërim për të gjitha brigjet e këtij shteti.byt të mërkurën në brigjet e arkipelagut Keys, pak jashtë shtegut të uraganit.