21:43 / E Enjte, 10 Tetor 2019

Foshnja lindi pa lëkurë, doktorët bëjnë mrekulli- lëkura për të rritet në një laborator!

Nëna tani mund ta puthë dhe ta përkëdhelë djalin e saj 10 muajsh që lindi pa lëkurë dhe kundërshtoi shanset për të mbijetuar pasi mjekët rritën inde të reja për të në një laborator

Ja'bari was placed on life support and doctors told his parents there was nothing more they could do. Pictured: Ja'bari with his mother, Priscilla Mondalo, in April 2019

Ja’bari Grei i cili tani është 10 muaj, lindi në muajin janar 2019 në San Antonio, Texas, pothuajse pa lëkurë.

Ja'bari (pictured) was transferred in April to Texas Children's Hospital in Houston, where doctors believe he was misdiagnosed

Mjekët e diagnostikuan atë me “Aplasia cutis congenital”, gjendje në të cilën ekziston mungesë e lëkurës gjatë lindjes, shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

Prindërve të saj fillimisht u tha se doktorët nuk kishin mundësi të bënin asgjë më shumë rreth rastit në fjalë.

Skin was grown for Ja'Bari in a laboratory in Boston and his brother and sister are now able to touch him for the first time (pictured)

Pas kësaj, Ja’bari u transferua në prill në Spitalin e Fëmijëve në Teksas në Houston, ku mjekët besojnë se ai ishte keq diagnostifikuar.

Ekipi i ri mjekësor beson se fëmija ka bullosa të epidermolizozës, një çrregullim gjenetik i rrallë që bën që lëkura të fryhet dhe të shpërthejë.

Lëkura ishte rritur për të në një laborator në Boston dhe një transplantim ndodhi gjatë verës, duke lejuar të afërmit e Ja’bari tani ta prekin atë./Indeksonline/