17:25 / E Enjte, 20 Shtator 2018 / indeksADMonline

Fotografitë që dëshmojnë mirësi

Akte të rastësishme të mirësisë janë një temë e shpeshtë. Hulumtimet kanë treguar se veprimet e mirësisë janë të dobishme jo vetëm për marrësit, por edhe për interpretuesin.

Ato kanë një efekt pozitiv në shëndetin mendor të një personi, lumturinë dhe nivelin e kënaqësisë së jetës.Mirëdashja është gjithashtu një fenomen ngjitës: një vepër e mirë mund të përhapet me shpejtësi si një virus dhe të ndriçojë ditën e dhjetra njerëzve, transmeton Indeksonline.

Për fat të mirë, ka ende njerëz të mirë në këtë botë që nuk hezitojnë të japin një dorë ndihmëse për ata që janë në nevojë.

Disa nga këta shembuj ua sjellim më poshtë:

Kjo zonjë e vjetër shkon në supermarket për të lexuar libra gjatë gjithë kohës, kështu që menaxheri ka instaluar një stol të vogël për të

Ky njeri kaloi udhëtimin e tij në metro duke luajtur violinën e tij për një fëmijë që qante

Një sallon i thonjve refuzoi shërbimin ndaj një gruaje me paralizë cerebrale, sepse ajo “lëviz shumë”. Pra, një arkëtar vendosi të blinte një shishe me manikyrin e thonjve dhe të bëjë thonjtë e gruas gjatë pushimit të saj

Një grua keniane gjeti mikun e saj të fëmijërisë në rrugë që vuanin nga varësia e drogës dhe ajo e çoi në rehabilitim

Një detar amerikan gjeti 4 lepujt e vegjël në një vrimë pranë lepujve të tyre të vdekur. Ai i ushqeu ato 4 herë në ditë për 2 muaj

William Boyajian është një aktor profesional dhe muzikant që luan kitarë në stacionet e zënë të metrosë në kohën e tij të lirë për të ndihmuar ata në nevojë

Njerëzit duke pritur në linjë për të adaptuar qentë dhe mace pas strehimit të kafshëve në Austin e përmbytur

“I thash vajzës sime që nuk kisha shumë para këtë javë. U zgjova nga një sy gjumë në këtë shënim. “

Kjo kafene në Greqi hap dyert e saj çdo natë në dimër për qentë endacakë në mënyrë që ata të mos ngrihen jashtë

Lule papagesë në Ditën e Shën Valentinit

Gjyshi im 92-vjeçar duke bërë një kartë ditëlindje për gjyshen time 93-vjeçare”

Ky njeri mori rreth 14 ose 15 fëmijë të varfër në McDonalds me rrogën e tij të parë.

Në këtë shesh lojërash u punuan hapësira për fëmijët në karrige me rrota

Ekipi kombëtar japonez pastroi dhomën e dollapëve dhe la një shënim falënderimi në rusisht pasi humbi në Kupën Botërore 2018.