08:37 / E Diele, 02 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

G20 sjellë frytet e saja, Amerika i heq taksën Kinës

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump dhe ai kinez Xi Jinping janë pajtuar që të hiqet taksa e vendosur nga Amerika për produktet kineze për 90 ditët e ardhshme që të bëjnë bisedime rreth kësaj.

Kjo marrëveshje u arrit në Buenos Aires  të Argjentinës, ku po mbahet samiti i G20-ës, transmeton Indeksonline.

Në marrëveshje shkruhet se nëse edhe pas 90 dite nuk gjendet një gjuhë e përbashkët për taksën atëherë taksa nga 10% do të shkojë në 25%. /Indeksonline/

Temat: