18:59 / E Enjte, 16 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Gjërat që duhet pastruar në shtëpi,por që ju nuk i pastroni!

Nëse jeni të dhënë  për të  i pastruar  gjërat e reja të shtëpisë është shumë mirë  për ju, por duhet patjetër të shikoni listën tonë të vendeve më shpesh të neglizhuara që kanë nevojë për pastrim në shtëpinë tuaj,transmeton Indeksonline . Ato janë:

1. Dirigjuesit

Studiuesit zbuluan se gjysma dirigjuesve të testuar përmbanin  viruse dhe bakter. Ju vazhdimisht grimconi ushqime të thata dhe konsumoni perime duke ndërruar televizorin. Ndodh ndonjëherë  duke ngrënë ushqim dhe papritmas del në ekran diçka e neveritshme ju e prekni me duar të papastra. Aty grumbullohen baktere të shumta dhe prandaj ju duhet ta pastroni atë rregullisht.

2. Ndërprerësit e dritave

Ato fiken e ndizen me duar të papastra kur hyjmë brenda në shtëpi ne kemi në duar tona shumë baktere sepse kemi prekur shumë gjera para se të ndezim ndërprerësit. Një herë në javë preferohet të  pastrohen këto pajisje .

3. Muri afër shportës së plehrave

Ju jo gjithmonë bëni një të shtënë të përsosur drejt në plehra, apo jo ? Kur mbeturinat kthehen nga shporta dhe kanaçet godasin dyshemenë, ju spërkoni, pastroni dhe e fshini, atë.E pra, mos harroni të bëni të njëjtën në mur pas kutisë që mund të mbledhë baktere të shumta.

4. Krehërit e flokëve

Ekspertët  thonë se një krehër për të cilin kujdesemi  siç duhet mund të zgjasë një deri në tre vjet. Pra, çfarë do të thotë “kujdes i duhur” në këtë rast? Heqja e flokëve rregullisht pas çdo përdorimi, larja me dorë me shampon   dhe duke e lënë atë brenda natës të thatë një herë në muaj, si dhe duke prerë çdo qime të zezë me gërshërë.

5. Aparati i kafesë

Unë nuk dua t’ju shqetësoj shumë, por një studim i vendeve më të “pista” në një shtëpi zbuloi se një “rezervuar i kafesë” është vendi i pestë më i mbushur me baktere  në një shtëpi. Çfarë mund të bëni për të dezinfektuar tuajën? Një ekspert për mirëmbajtjen e mirë rekomandon heqjen e të gjitha pjesëve të lëvizshme dhe larje me dorë ose drejtimin e tyre nëpër pjatalarëse. Pastaj ju mund të pastroni rezervuarin me një përzierje të ujit dhe uthull të bardhë./Indeksonline/