23:18 / E Premte, 24 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Gjermania i jep fund bllokadës politike për krijimin e qeverisë së re

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe partnerët e saj të koalicionit socialdemokratë do të mbajnë diskutime në përpjekjet për t’i dhënë fund një bllokimi politik.

SPD e qendrës së majtë e ka zbutur qëndrimin e saj, duke thënë se është e hapur për bisedime. Udhëheqësi Martin Schulz kishte refuzuar të rinovojë një koalicion me konservatorët e Merkelit, por u vu nën presion nga aleatët për të ndryshuar pozicionin e tij, raporton BBC, transmeton Indeksonline.

Merkel nuk arriti të formojë një qeveri koalicioni me Liberal Demokratët liberalë dhe të Gjelbrit këtë javë.

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier do të presë z. Schulz dhe znj. Merkel për bisedime javën e ardhshme.

Cili është pozicioni i Schulz?

Ai kishte kundërshtuar fuqimisht bashkimin me një “koalicion të madh” të udhëhequr nga Kristian Demokratët e Znj. Merkel (CDU) dhe Bashkimi Kristian Social (CSU) dhe premtoi të merrte në opozitë partinë e tij.

Por me një ndryshim të lehtë të premten, ai nuk përjashtoi kategorikisht një aleancë të re, duke thënë se “asgjë nuk ishte automatike” në drejtimin e partisë. “Por një gjë është shumë e qartë: nëse një diskutim rezulton në ne që vendosim të marrim pjesë në çfarëdo forme në formimin e një qeverie, ne do ta vendosim atë në një votë të anëtarëve të partisë”. /Indeksonline/