11:15 / E Enjte, 14 Shkurt 2019

Gjumi i mirë gjatë natës ulë rrezikun për disa sëmundje të rënda

Të flini të paktën shtatë orë cdo natë mund të zvogëlojë rrezikun e një sulmi në zemër apo goditje në tru, zbulon një studim i ri.

Hulumtimi i kryer në minj tregoi se brejtësit që nuk kishin mjaft gjum kishim më shumë gjasa të zhvillonin arteriosklerozën, një sëmundje në të cilën pllakat ndërtohen në muret e brendshme të arterieve.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se mungesa e gjumit rrit rrezikun e sëmundjeeve kardiovasklare, por studiuesit nuk kanë qenë në gjendje të shpjegojnë se si.

Ekipi, nga Spitali i Përgjithshëm Massachusetts në Boston thotë se studimi i tij është i pari që tregon se një rajon i trurit i përfshirë në gjumë është i lidhur me palcën e eshtrave dhe mund të rrisë prodhimin e qelizave të bardha të gjakut të njohur për të shkaktuar arteriosklerozën.

Fondacioni Kombëtar i Gjumit rekomandon që të rriturit duhet të flenë shtatë deri në nëntë orë gjumë cod natë.

Megjithatë, një studim i vitit 2015 nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve zbuloi se rreth 50 për qind e të rriturve amerikanë flinin më pak se orët e rekomanduara.

Gjumë i pamjaftueshëm është treguar për të rritur rrezikun e obezitetit, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe madje edhe të kancerit – por studiuesit nuk dinë shumë për mekanizmat bazë që shkaktojnë këtë. 

Për studimin, botuar në Natyrë, ekipi i programoi minj laboratorë gjenetikisht për të zhvilluar sëmundjen arteriale.

Një grup minjsh u lejua të flejë pa ndërprerje për të paktën shtatë orë dhe grupi tjetër u ndërpre vazhdimisht, ngjashëm me dikë që do të zgjohej vazhdimisht për shkak të zhurmës.

Asnjë grup nuk kishte ndryshime në nivelin e peshës ose të kolesterolit.

Megjithatë, minjtë e privuar nga gjumi kishin më shumë pllaka arteriale në enët e tyre të gjakut sesa minjtë të cilëve u lejohej të flinin normalisht./Indeksonline/