18:43 / E Diele, 15 Tetor 2017 / indeksADMonline

Gjyqtari kryesor bën gafën e vitit në Ligue 1, ndëshkon gabimisht me të kuq lojtarin e Lille (Foto/Video)

Një episod interesant ka ndodhur në kampionatin francez, Ligue 1, në ndeshjen mes Lille dhe Troyes.

Lille dhe Troyes u ndeshen mes vete në ndeshjen e vlefshme për javën e nëntë të kampionatit francez, ku pas 90 minutave lojë skuadrat u ndanë në paqe pasi barazuan me rezultat 2-2.

Megjithatë, jo gjithçka shkoi në rregull pasi gjyqtari kryesor i takimit, El Hadj H. bëri një gabim trashanik.

Gjyqtari kryesor i ndeshjes ndëshkoi me kartonë të kuq lojtarin e gabuar, pas ndërhyrjes së një bashkëlojtari të tij.

 Luhej minuta e 90-të e ndeshjes, kur mbrojtësi Ibrahim Amadou ndërhyri gabimisht në sulmuesin kundërshtar në zonë dhe gjyqtari akordoi penallti.

Megjithatë, Amadou nuk ishte ai që u ndëshkua me karton të kuq, por bashkëlojtari i tij që qëlloi afër, Edgar Ie.

 Pas këtij ndëshkimi Ie doli nga ndeshja, ndërsa Amadou u mundua t’ia shpjegoj disa herë gjyqtarit se vendimi i tij ishte i gabuar.

Gjyqtari nuk ndryshoi mendim dhe e la në fuqi kartonin e kuq për Ie, ndërsa nga penalltia e akorduar mysafirët e Troyes barazuan rezultatin duke marr një pikë të rëndësishme. /Telegrafi/