16:56 / E Mërkurë, 15 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Gjysma e kafshëve janë mbipeshë, është koha të fillohet me ecje (Foto)

Të gjithë e dimë se macet nuk duan asgjë më shumë se sa të hanë teksa ju përpiqeni të lexoni, por përtacia e tyre ka arritur lartësitë më të mëdha.

Për shkak se shumë prej tyre janë me të vërtetë mbipeshë dhe rekomandohet që pronarët e maceve të fillojnë të ushtrojnë kafshët e tyre në mënyrë të ngjashme me qentë, transmeton Indeksonline.

Në fakt, 10% e 11 milionë maceve në Mbretërinë e Bashkuar kurrë nuk shkojnë pa mbikëqyrje.

Dhe si njerëzit, macet e majta kanë një rrezik në rritje të gjërave si sëmundjet e zemrës, kancerit dh e diabetit.

Mendohet se që nga viti 2019, kafshët e sëmura me mbipeshë do të jenë, qentë, lepujt dhe këta do t’i tejkalojnë kafshët e shëndetshme pasi shumica e maceve dhe qenve tashmë janë duke u klasifikuar si të trashë.

Pra tash e tutje preferohet që të gjitha macat dhe qentë të vihen në funksion me ecje sa më të madhe./Indeksonline/