10:41 / E Premte, 04 Dhjetor 2020 / OSH

Golf R i ri është më i shtrenjtë se Mercedes-AMG A35, Audi S3 dhe BMW M135i

Volkswagen ka njoftuar çmimin për tregun në Mbretërinë e Bashkuar të versionit më të fuqishëm të Golf 8.

Prodhuesi gjerman ka filluar të pranojë porosi për Golf R të ri , i cili shitet në Britani me një çmim fillestar prej 43 mijë euro.

Kjo do të thotë që Golfi i ri është më i shtrenjt edhe se Mercedes-AMG A35, Audi S3 Sportback dhe BMW M135i.

Golf R i ri përdor një motor 2.0 turbo-benzinë ​​me 320 kf dhe 420 Nm, dhe makina përshpejton nga vendi i lëvizjes në 100 km / h në 4.7 s./Indeksonline/