10:25 / E Premte, 03 Maj 2019 / indeksADMonline

Gripi i pranverës, 3 gjëra që duhet t’i dijë çdo nënë

Tani që pranvera ka mbërritur dhe moti është i ngrohur, mund të supozoni se sezoni i gripit ka përfunduar.

Kjo nuk është fare e vërtetë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, sipas të dhënave të fundit.

Në përgjithësi, përqindja e vizitave në zyrën e mjekut dhe në dhomat e urgjencës për sëmundje të parregullta është ende e ngritur.

Por aktiviteti i gripit ka rënë në javët e fundit, duke sugjeruar se sezoni i gripit mund të vijë së shpejti në një fund.

‘Gripi po zvogëlohet shumë shpejt’, thotë William Schaffner, profesor i mjekësisë dhe sëmundjeve infektive.

Gripi i pranverës mund të përfshijë simptome të cilat mund të përjetohen më rëndë nga bebet.

Schaffner ka një porosi për të gjithë atë që mund të preken lehtë nga ky grip, që të vaksinohen në vjeshtën e ardhshme, që zakonisht bëhet në tetor.