21:54 / E Mërkurë, 11 Shtator 2019

Gruaja shtrohet në spital në gjendje kome, pas përdorimit të kremit kundër rrudhave

Një grua është shtrirë në spital pas gjendjes së rëndë shëndetësore.

Gruaja nga Sacramento, identiteti i së cilës nuk është bërë i ditur ka përdorur një krem kundër rrudhave me përmbajtje të merkurit të importuar nga Meksiika- shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

Mjekët zbuluan se kremi në fjalë përmbante metilfarmë, e cila bëri që gruaja të pësonte një gjysëm komë.

Zyrtarët konfirmuan që merkuri nuk u shtua nga prodhuesi i “Pond”, por nga një palë e tretë pas blerjes.

Lëngu helmues përdoret më së shpeshti në dritat fluoreshente, bateritë dhe klorurin polivinil.

Ky besohet të jetë rasti i parë i helmimit të metilfarmit të këtij lloji të lidhur me një krem ​​të lëkurës në Shtetet e Bashkuara./Indeksonline/

Mos i humb