18:21 / E Premte, 08 Dhjetor 2023 / MSH

Guterres: Sulmet e Hamasit s’mund të justifikojnë kurrë ndëshkimin kolektiv të palestinezëve

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është shprehur se brutaliteti i sulmeve të 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit nuk e shfajëson këtë të fundit nga shkeljet e ligjit humanitar.

Ai thotë se banorëve të Gazës po u thuhet të lëvizin, por sipas tij asnjë vend në Gaza nuk është i sigurt, shkruan BBC.

“Asnjë vend Gaza nuk është i sigurt”, është shprehur ai.

Guterres tutje tha se familjet kanë humbur gjithçka dhe u shpreh se atje ka një krizë ushqimore.