21:33 / E Hënë, 25 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Haradinaj: Iniciativa për Gjykatën Speciale duhet të marrë epilog

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për nismën e së premtes në Kuvendin e Kosovës lidhur me zhbërjen e Gjykatës Speciale.

Ai ka thënë se iniciativës së 43 deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale duhet t’i jepet një epilog në Kuvend.

Në një intervistë dhënë për gazetën ‘Epoka e Re’, ai ka thënë se kjo iniciativë është legjitime dhe se qeveria do ta respektojë çfarëdo vendimi që merr Kuvendi për këtë çështje.

Haradinaj ka pranuar se shfuqizimi i Ligjit për Specialen mund t’i sjellë pasoja Kosovës.

Ai ka bërë me dije se AAK’ja ka votuar kundër kur është themeluar Gjykata Speciale dhe vazhdon të jetë kundër saj edhe sot.

Kryeministri ka theksuar se janë të interesuar që selia e Speciales të jetë në Kosovë.