14:25 / E Hënë, 04 Nëntor 2019

Hillary Clinton fjalë të ashpra për Zuckerbergun, ai duhet të paguajë një çmim për dëmtimin e demokracisë

Mark Zuckerbergu “duhet të paguajë një çmim” për atë që po i bën demokracisë, ka thënë Hillary Clinton, pasi ajo shprehu dyshime nëse zgjedhjet e lira dhe të ndershme ishin të mundshme në vazhdën e vendimit të Facebookut për të mos kontrolluar reklamat politike.

Duke folur në New York në një shfaqje të “The Great Hack”, një dokumentar “Netflix” në lidhje me skandalin e “Kembrixhit Analytica” , kandidatja për president nga demokratët 2016 përmendi kërcënimin për zgjedhjet e ardhshme si në SHBA, ashtu edhe në Mbretërinë e Bashkuar, pasi ajo bëri vërejtjet për vendimin e Facebookut për të lejuar politikanët për të gënjyer në reklamat e postuara në platformën e saj.

Ndërhyrja e saj vjen midis spekulimeve që ajo mund të vendosë një ofertë të tretë për presidencën.

Ajo tha se ishte e pashmangshme që informacioni i rremë në Facebook të ndikojë në zgjedhje “sepse propaganda funksionon”. Në vitin 2016, ajo tha lajm të rremë në Facebook se Papa Françesku kishte miratuar kundërshtarin e saj, Donald Trump, “me të vërtetë pati një ndikim” dhe parashikoi “vetëm do të jetë më e fuqishme të ecësh përpara, sepse është e provuar më mirë. Ata e dinë se në çfarë kanë qenë të suksesshëm”, shkruan The Guardian, transmeton Indeksonline.

“Dhe ne jemi duke marrë sinjale paralajmëruese gjatë gjithë kohës për atë që po ndodh tani dhe se si ka gjasa të ndikojë në zgjedhjet tona të ardhshme”, tha Clinton.

“Cambridge Analytica” përdori profile ilegalisht në Facebook për të synuar votuesit në zgjedhjet e SHBA, por Klinton tha që kjo ishte vetëm “maja e ajsbergut” për sa i përket sfidave me të cilat përballet demokracia. Sidoqoftë, fjalët e saj të ashpra ishin rezervuar për Facebook.

“Kur Facebooku është burimi kryesor i lajmeve për më shumë se gjysmën e popullit amerikan, dhe burimi i vetëm i lajmeve që shumica prej tyre i kushtojnë vëmendje, dhe nëse njofton se nuk ka përgjegjësi për transmetimin e reklamave false” si duheni ju të merrni informacion të saktë për ndonjë gjë, e lëre më kandidatët që të kandidojnë për zyra? “

E pyetur nëse ajo mendonte se kishte ndonjë lidhje midis takimit me dyer të mbyllura që Zuckerbergu kishte me Donald Trumpin në Shtëpinë e Bardhë dhe vendimin pasues të Facebook për të ndryshuar politikën e saj për kontrollimin e “përmbajtjeve false, mashtruese ose mashtruese me qëllim” nga politikanët, ajo tha që nuk mund të “nxjerrë ndonjë përfundim në lidhje me takimet me dyer të mbyllura, jo vetëm me Trump por me Tucker Carlson [të Fox News] dhe me [faqen e internetit të djathtë] Breitbarti dhe me shumë të tjerë që kanë vazhduar në lagjet e Facebookut”.

Por ajo vazhdoi të thotë: “Nëse unë do të isha me një mendim konspirativ, mund të sugjeroja që duket se ka ndonjë lidhje”.

Zonja Klinton tha që ajo besonte se ne po shohim “një luftë kundër së vërtetës” në të cilën “manipulimi i informacionit” shërbeu për të çuar më tej interesat e një grupi “njerëz jashtëzakonisht të pasur, të cilët besojnë se mund të bëjnë gjithçka që duan të bëjnë”.

Ajo gjithashtu tërhoqi vëmendjen për lidhjet midis Brexit dhe fushatës Trump për të cilat tha se nuk kishte qenë në dijeni të asaj kohe.

Ajo theksoi se ishte vërtetuar se Qeveria ruse, kishte vjedhur të dhënat e votuesve të fushatës së saj. “Dhe atëherë zbuloni se Paul Manaforti po jep të dhëna për sondazhet për një rus që ka lidhje të dukshme me inteligjencën ruse./Indeksonline/