08:25 / E Martë, 12 Janar 2021 / M. M

Hiqni toksinat nga mëlçia e veshkat, në mënyrë natyrale dhe thjeshtë

Mëlçia, veshkat dhe fshikëza e urinës janë të gjitha organe të rëndësishme, por njerëzit shpesh i nënvlerësojnë në afatgjatë dhe mund të përfundojnë duke patur probleme të rënda.

Ju mund të jeni me fat që keni dy veshka, por mbajtja e tyre në mënyrë të shëndetshme mund t’ua shpëtojë jetën. Kemi për ju disa këshilla të thjeshta që do ta mbajnë trupin tuaj të shëndetshëm për vite me rradhë:

Hiqni dorë nga kripa dhe pijet e ëmblaShumë nga këto ushqime janë bërë pjesë e dietave tona të përditshme, por në realitet ju duhet t’i hani vetëm me moderim. Kjo përfshin kafenë, pijet joalkoolike, kripën dhe ushqimet me proteina shumë të larta.

Mundohuni të bëni një detoks të vogël çdo disa ditë dhe të bëni një pushim nga konsumimi i këtyre ushqimeve rreth dy herë në javë.Shijoni më shumë çaj, ujë, dhe… boronicë të kuqeUshqimi nuk është armiku juaj, pasi ka shumë ushqime që mund të shtoni në dietën tuaj për t’ju ndihmuar në uljen e toksinave në trupin tuaj.Këto përfshijnë pije si çaji jeshil, çaji i xhenxhefilit dhe uji i pastër. Shtimi i më shumë frutave dhe perimeve në dietën tuaj, sidomos boronicës së kuqe dhe algave të detit, gjithashtu mund të ndihmojnë në këtë drejtim.

Mos harroni, frutat përbëjnë për një mëngjes të lehtë, një ëmbëlsirë dhe madje edhe një meze të lehtë! Mundohuni t’i bëni frutat të preferuarat tuaja dhe t’i përfshini në çajra.Merrini të gjitha vitaminatKa shumë elemente mbështetëse që gjithashtu ndihmojnë në mbajtjen e veshkave shëndoshë e mirë si vitamina B-6, omega-3 dhe citrat kaliumi.

Të 3 këto elemente mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni mundësinë e zhvillimit të gurëve të veshkave. Shumë prej tyre gjithashtu mund të shtohen nëpërmjet multivitaminave që merren lehtësisht ose multimineraleve.Mos harroni të balanconi shëndetin tuaj mendor dhe fizik.

Stresi nuk është vetëm i bezdisshëm, mund ta ngarkojë trupin tuaj, madje edhe të dëmtojë organet tuaja.

Një rutinë e thjeshtë e meditimit, siç janë ushtrimet e frymëmarrjes, mund t’ju ndihmojnë për të menaxhuar stresin. Edhe frymëmarrja gjithashtu ndihmon në oksigjenimin e gjithë trupit tuaj.

Një tjetër trajtim i thjeshtë që quhet hidroterapi përdor ujin për lehtësimin e dhimbjeve që mund të ndihmojë sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut, si dhe t’u japë trupit dhe mendjes tuaj një pushim shumë të nevojshëm.

Provoni një pastrim 2-ditor veshkash

Pasi t’i keni përfshirë tashmë këto këshilla të shëndetshme në stilin e jetës tuaj të përditshme, një pastrim i mirë mund të bëjë me të vërtetë mrekulli.

Mos harroni të konsultoheni me mjekun ose mjekun tuaj në lidhje me ndryshimet në dietën tuaj për t’u siguruar që një pastrim i tillë është i padëmshëm për ju.

Mëngjesi: Për ushqimin tuaj të parë të ditës, provoni të pini një lëng të thjeshtë me fruta si lëng panxhari me boronica të kuqe të thata ose një smoothie, mundësisht të bërë me spinaq.

Dreka: Për drekë, mund të provoni një tjetër smoothie. Nëse nuk dëshironi t’i pini 2 vaktet e para të ditës, mund të konsumoni gjithashtu drithëra meli të nxehtë, duke shtuar frutin tuaj të preferuar.

Darka: Për vaktin e fundit të ditës, një sallatë mund të kryejë punë. Filloni me zarzavate të përziera.

 Ju mund të shtoni proteinat tuaja të preferuara të cilat mund të jenë mish pa dhjamë ose tofu, copëza limoni ose frutin tuaj të preferuar, por kini kujdes të mos e teproni.Provoni ushtrimet Kegel për fshikëzën tuaj

Mund t’ju habisë se si mund të ketë mënyra për të ndihmuar fshikëzën tuaj, por ja që ka.Dr. Arnold Kegel i zhvilloi këto ushtrime mbi sistemin e legenit në vitin 1948 për të ndihmuar gratë me inkonteniencë urinare në stres, veçanërisht pas lindjes ose menopauzës.Nëse bëhen rregullisht, ato mund t’ju ndihmojnë për të parandaluar rrjedhjen e fshikëzës.

Është e thjeshtë, thjesht shtrëngoni muskujt e legenit tuaj dhe pastaj relaksohuni, mbajini secilën për 10 numërime.

Bëni 30 prej tyre, 10 kur jeni në këmbë, 10 kur jeni ulur dhe 10 kur janë duke u ulur.

 Kryejeni këtë veprim 3 herë në ditë, gjë që ju çon në 90 kontraktime, shtrëngime në ditë.Sigurohuni që fshikëza juaj të jetë bosh para se t’i bëni këto ushtrime.

Ushtroni mëlçinë tuajKa disa ushtrime që gjithashtu mund ta ndihmojnë mëlçinë tuaj. Ju mund ta ndjeni mëlçinë duke shtypur lart, nën brinjë, në anën e djathtë.Ju mund të shtypni atë, ta fërkoni ose lehtë ta godisni atë 100 herë në ditë për ta mbajtur atë të shëndetshme.

Siç shihet më sipër, shtriqjet e përditshme, të bëra rreth 5 orë në javë, mund të bëjnë një mrekulli për mëlçinë tuaj.